2022 winners

Berkhamsted Rotary Half Marathon Results 2022

 

Men

Overall

1st        James French                Dacorum AC     1:14:12

2nd        Doug Coleman              Dacorum AC     1:14:41

3rd        Kevin Francis                 Ware Joggers    1:14:42

 

Under 40

James French and Doug Coleman awarded overall 1st and 2nd prizes

U40 Prize therefore awarded to Simon Bleedell  Woodford Green           1:15:29

 

Under 50

Kevin Frances awarded overall 3rd prize

U50 prize therefore awarded to Justin Davis       Unassigned                   1:19 27

 

Under 60

Darren Cornish  Dunstable Lions            1:21:48

 

Over 60

Roger Hobbs     Redway Runners           1:37:48

 

Men’s Team Prize awarded to Dacorum AC

 

Women

Overall

1st        Katy Woodward            Ware Joggers                1:21:50

2nd        Heather Timmis            Gade Valley Harriers     1:27:39

3rd        Joanne Kent                  Barnet & District AC      1:29:34

 

Under 40

Heather Timmis awarded overall 2nd Prize

U40 prize therefore awarded to Eily Alderson     Chiltern Harriers AC      1:30:51

 

Under 50

Katy Woodward awarded overall 1st Prize

U50 prize therefore awarded to Sarah Eves          Unassigned                   1:36:14

 

Under 60

Joanne Kent awarded overall 3rd Prize

U60 prize therefore awarded to Sasha Birkin      Metros RC                    1:31:09

 

Women’s Team Prize awarded to Gade Valley Harriers

 

 

Berkhamsted Rotary 5 Mile Fun Run Results 2022

 

Men

Overall

1st        Charlie Wood                Chiltern Harriers           26:09

2nd        Oliver Hill                     Watford Joggers            27:19

3rd        Tom Ford                      Berkhamsted School     29:08

 

First Boy 16 and under

Tom Ford was awarded overall 3rd prize 

U16 prize therefore awarded to Hari Mistry       Ashlyns School  32:18

 

 

Women

Overall

1st             Grace Milnes                Dacorum AC                 29:13

2nd        India Frost                    Ashlyns School              30:20

3rd        Thea Gray                     Berkhamsted School     31:55

 

First Girl 16 and under

All 3 overall winners were 16 or under

U16 prize therefore awarded to Emily Ford        Berkhamsted School     32:11

 

 

 

Boys School Challenge was won by Berkhamsted School

 

Girls School Challenge was won by Ashlyns School